Suche igłowanie do terapii
Zabieg polega na wykorzystaniu specjalnych igieł do nakłuwania określonych punktów spustowych .
Miejsca te zwykle występują w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych i odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem wrażliwości.
Pomimo tego, że podczas igłoterapii suchej używa się igieł do akupunktury, terapia ta nie ma nic wspólnego z klasyczną formą akupunktury.
Podczas zabiegu suchego igłowania fizjoterapeuta oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową w mięśniu , stymulując komórki mięśniowe organizmu do regeneracji i przebudowy. Skutkuje to zmniejszeniem napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia i ustąpienia bólu.
Suche igłowanie jest to skuteczna metoda leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Można łączyć ją z terapią manualna i terapią tkanek miękkich w celu zwalczania bólu.
Dlaczego warto skorzystać z suchego igłowania do terapii?
Suche igłowanie, czyli tzw. igłoterapia to metoda leczenia stosowana w przypadku:
- wzmożonego napięcia mięśniowego;
- naderwania i naciągnięcia mięśni;
- mobilizacji blizn;
- przewlekłych przeciążeń – np. łokieć tenisisty, kolano biegacza, zapalenie ścięgna Achillesa;
- dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Wykwalifikowani fizjoterapeuci wykorzystują cienkie igły do nakłuwania punktów spustowych. Są to włókna mięśniowe o zwiększonym napięciu, przybierające postać guzków, grudek lub ziarenek ryżu. Punkty te pokazują nadwrażliwość na ucisk i charakterystyczny przenoszony ból. Techniki igłowania mają za zadanie sprowokować przebudowę tkanki, która niweluje miejsca bólowe.
Fizjoterapeuci w FIZJOMEDICAR wykorzystują techniki suchego igłowania w trakcie terapii manualnej, aby przyspieszyć proces leczenia i regeneracji.
Suchego igłowania nie wykonujemy u dzieci, kobiet w ciąży oraz przy ostrych stanach zapalnych.